Pracując w szkole, nauczyciele nieustannie borykają się z problemem opracowywania planu lekcji i sporządzania notatek. Plan lekcji jest wymagany nie tylko po to, aby administracja szkoły mogła sprawdzić gotowość nauczyciela do lekcji, ale także po to, aby nauczyciel dokładnie ją zrozumiał, nie pogubił się w toku pracy i nie martwił się, co z tym zrobić dzieci w ciągu następnych czterdziestu pięciu minut.
Następnie rozważymy główne składniki streszczenia i wymagania dla niego. Ponadto udzielimy Ci praktycznych wskazówek dotyczących pisania konspektu oraz przykładowego szablonu konspektu lekcji.
Podstawowe wymagania dotyczące abstraktu
Konspekt lekcji jest opracowywany zgodnie z wymaganiami programu nauczania zatwierdzonego przez Ministerstwo Edukacji. Każda lekcja powinna odpowiadać konkretnemu tematowi i wypełniać zadania zapisane w programie nauczania, spełniać zatwierdzone cele edukacyjne i edukacyjne oraz mieć jasną strukturę.
plan lekcji GEFopracowany w zależności od rodzaju lekcji. Do chwili obecnej rozróżnia się następujące rodzaje lekcji:
- Przyswajanie nowej wiedzy.
- Konsolidacja badanego materiału.
- Powtórzenie.
- Systematyzacja i generalizacja wiedzy i umiejętności.
- Kontrola wiedzy i umiejętności.
- Poprawa wiedzy, umiejętności i zdolności.
- Lekcja łączona.
Ponadto istnieją zintegrowane i nietradycyjne lekcje, które mają złożoną i specyficzną strukturę. Niezależnie od rodzaju lekcji struktura planu pozostaje niezmieniona:
- Nagłówek zarysu planu.
- Etap organizacyjny.
- Wyznaczanie celów i zadań lekcji.
- Motywacja do nauki.
- Przemyślenia i podsumowanie lekcji.
Składniki planu
Każdy plan lekcji ma następujące sekcje:
- Nagłówek podsumowania, który zawiera podstawowe informacje o lekcji, jej rodzaju i formie, celach, zadaniach.
- Przebieg lekcji jest główną częścią podsumowania, w której działanie każdego nauczyciela jest określone krok po kroku, zaczynając od momentu organizacyjnego, a kończąc na podsumowaniu lub refleksji.
- Praca domowa. Może jej brakować, jeśli była to lekcja testowa.
Następnie przyjrzymy się każdemu z tych punktów bardziej szczegółowo.
Streszczenie nagłówka
Plan lekcji zawsze zaczyna się od nagłówka. Mówi:
- Temat lekcji. Często jest wpisany do planu lekcji nauczyciela.
- Cel. Każda lekcja ma swoją własnątrójjedyny cel. Obejmuje: szkolenie (na przykład, aby dać wyobrażenie na temat, uogólnić i usystematyzować wiedzę, rozwinąć umiejętności); rozwój (rozwijanie pamięci, myślenia, towarzyskości, zdolności do samodzielnej pracy); wychowanie (aby zaszczepić lub zaszczepić poczucie patriotyzmu, pracowitości, dyscypliny itp.).
- Zadania określające minimalną wiedzę i umiejętności, które uczniowie muszą zdobyć podczas lekcji. Wymagane do spełnienia wymagań dotyczących wiedzy, jakie Ministerstwo Edukacji stawia dla studentów.
- Typ lekcji.
- Metody i techniki wykorzystane na lekcji: metoda ćwiczeń, wykład, rozmowa, mikrofon, dyktando i inne.
- Sprzęt używany na lekcji: materiały wideo i audio, zdjęcia, prezentacje, karty.
- Literatura. Wskazane jest również wskazanie źródeł, które zostały wykorzystane przy przygotowaniu lekcji - artykułów, podręczników.
Postęp lekcji
Główną częścią streszczenia jest wybrany scenariusz lekcji, jej przebieg. Standardowo można wyróżnić następujące komponenty:
- Moment organizacyjny. Każda lekcja zaczyna się od niego. Moment organizacyjny obejmuje zajęcie przez uczniów swoich miejsc, powitanie, zidentyfikowanie nieobecnych, zapisanie terminu.
- Sprawdzanie pracy domowej. Ta część lekcji nie zawsze jest istotna. Na przykład na lekcjach opanowania nowej wiedzy i umiejętności, zajęciach kontrolnych, praca domowa nie jest sprawdzana. Główne opcje weryfikacji to: ankieta ustna, praca przy tablicy, z kartami lub testami.
- Aktualizacja zdobytej wcześniej wiedzy odbywa się w formie rozmowy.
- Przygotuj uczniów do nowego materiału, deklarując cel i cele lekcji oraz jej temat. Możesz to zrobić za pomocą zagadek i łamigłówek, krzyżówek, zadaj problematyczne pytanie.
- Główna część lekcji.
- Podsumowywanie lub refleksja. Wyniki pracy sugerują obecność wniosków, pytań dotyczących materiału, oceny uczniów.
Główna część lekcji podzielona jest na kilka punktów:
- Wiadomość o nowym materiale. Polega na prezentacji materiału poprzez opowiadanie lub rozmowę, pracę z podręcznikiem, oglądanie filmu.
- Wiedza jest utrwalana poprzez rozmowę, pracę z podręcznikiem i notatnikiem, wykonywanie prac praktycznych, rozwiązywanie problemów, wykonywanie testów, samodzielną pracę, gry.
Praca domowa
Na końcu streszczenia zapisywana jest praca domowa. Często wiąże się to z pracą z podręcznikiem i wykonaniem pewnych ćwiczeń.
Jeśli masz już plan lekcji na następną lekcję, możesz zaprosić uczniów do przetworzenia materiału, który przygotowałeś do nauki, a następnie podzielić się nim z kolegami z klasy.
Alternatywnie nauczyciel może zaoferować uczniom zróżnicowaną pracę domową do wyboru. Na przykład wykonaj ćwiczenia z podręcznika lub utwórz projekt na dany temat - podpory, testy, gazetki ścienne, wybierz ćwiczenia do utrwalenia. Oczywiście zadania twórcze są oceniane osobno. Studenci mogą ukończyćzdobywanie wysokich ocen.
Zarys otwartej sesji
Plan lekcji otwartej nie różni się zbytnio od zwykłego zarysu. Główną różnicą jest bardziej staranny dobór materiału, metod i technik jego wykonania.
Pożądane jest, aby lekcja otwarta miała swój własny opis, materiały wizualne, a w pracy z uczniami zastosowano innowacyjne metody i techniki nauczania. Zadania i materiały do lekcji powinny być również starannie dobrane, przeanalizowane pod kątem zgodności z obowiązującymi normami i standardami edukacyjnymi. Ważne jest, aby jak najdokładniej obliczyć czas potrzebny na wykonanie wszystkich zaplanowanych prac, aby uczniowie mieli czas na wszystko, ale jednocześnie lekcja nie powinna kończyć się wcześniej.
Szablon konspektu
Jeśli nie wiesz, jak zrobić plan lekcji, skorzystaj z gotowego szablonu. Aby narysować kontur, należy wypełnić gotowy nagłówek, a także dobrać materiał do każdego z malowanych elementów.
Plan lekcji:
- Numer lekcji.
- Motyw.
- Typ lekcji.
- Rodzaj lekcji.
- Cel: uczyć, rozwijać, edukować.
- Zadania.
- Metody i techniki.
- Sprzęt.
- Literatura.
Postęp lekcji:
- Moment organizacyjny.
- Sprawdzanie pracy domowej.
- Aktualizacja wiedzy i umiejętności na ten temat.
- Ogłoszenie tematu i celu.
- Wiadomość o nowym materiale.
- Zbrojenie.
- Podsumowanie.
- Ocena.
- Domowej robotyprzydział.
Wskazówki dotyczące kompozycji
Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących robienia notatek.
- Stworzenie planu lekcji zawsze zaczyna się od sformułowania tematu, celów i zadań.
- Pamiętaj, aby zdefiniować główne pojęcia i definicje, na których będziesz polegać podczas lekcji. Przydatne jest skompilowanie dla siebie minisłownika terminów i pojęć używanych w badaniu tematu.
- Określ, jaką część materiału dydaktycznego podasz w tej lekcji, a jaką część omówisz w kolejnych lekcjach.
- Określ rodzaj (nauka nowego materiału, utrwalenie, lekcja łączona) i rodzaj lekcji (wykład, lekcja filmowa, praca praktyczna lub laboratoryjna).
- Zbierz materiały i literaturę na dany temat, materiały dydaktyczne i sprzęt, pomoce wizualne.
- Wymyśl "podświetlenie": epigraf, interesujący fakt, doświadczenie.
- Pomyśl o tym, jak przeprowadzisz sprawdzian wiedzy na koniec lekcji - za pomocą rozmowy lub testów.
- Zastanów się nad ilością pracy domowej, wybierz odpowiednie materiały.
- Pamiętaj o przygotowaniu kart na ten temat. Jeśli klasa szybko poradzi sobie z wyznaczonymi przez Ciebie zadaniami, zawsze możesz przydzielić dodatkowe zadanie.
- Po sporządzeniu planu należy go przejrzeć, podpisać ołówkiem, w przybliżeniu, ile czasu zajmie każdy etap. Jeśli wydaje Ci się, że zadań jest za dużo, sam ustal te, które możesz wyrzucić. Jeśli zadań jest niewiele, wybierz dodatkowe.
- Po przeprowadzeniu koniecznie przeanalizuj swoje podsumowanie, zanotuj, które zadania poszły „z hukiem”, a które okazały się zbyteczne. Rozważ wyniki uzyskane podczas przygotowywania poniższego podsumowania. Zwłaszcza jeśli masz zamiar przedstawić otwarty plan lekcji na ten temat.
Wnioski
Scenariusz lekcji jest jednym z głównych dokumentów, które musi posiadać nauczyciel. Streszczenie wskazuje temat, cel, zadania, a także szczegółowo opisuje przebieg lekcji. Za jego pomocą nauczyciel może nie tylko udowodnić administracji, że jest gotowy na proces edukacyjny, ale także bez problemu przeprowadzić każdą lekcję.